فروش عمده لوازم تحریر

مداد نوکی  یکی از ابزارهای نوشتن است، که دارای ویژگی‌های خاصی از جمله آنکه هسته یا مغز آن از گرافیت و رنگدانه جامد می‌باشد و دارای قابلیت تعویض است. در این مقاله قصد داریم به این ویژگی ها، کاربرد و مزایا و معایب آن پرداخته و نیز کمی تاریخچه آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

مداد اتود که به اسامی زیادی از قبیل مداد مکانیکی، مداد فشاری یا اتود هم نامیده میشود به چند صورت فشاری ، پیچی ، حرکتی و لرزشی و غیره موجود هست و هر کدام از آنها برای کاری مناسب می باشد ،  این نوع مداد ها در هر کشوری نام های مختلفی دارد. به طوریکه در ایالات متحده آمریکا، machenial pencil یا مداد مکانیکی، درانگلستان به propering pencil یا مداد حرکتی و در هندوستان، pen penci یا خودکار مداد معروف است.
یکی از ویژگی ها و مزایای خوب مداد نوکی این است که نیاز به تراشیدن و تیز کردن ندارد، و از این لحاظ مقرون به صرفه بوده و برای طراحان و دانشجویان مناسب می باشد.

از مغز و هسته جامد گرافیتی و رنگدانه ای ساخته شده است.
طرز کار مداد اتود به این صورت است که مغز یا نوک  درون آن توسط دکمه ای که به فنری متصل است، به تدریج بیرون می آید. مغزی مداد اتود در اندازه ها و ابعاد مختلف است، که متداول ترین آنها پنج دهم و هفت دهم می باشد. این اندازه ها بر اساس نوع نرمی و سفتی نوک مداد مشخص می شود، که در ادامه این مقاله به شرح توضیحات کامل تری در مورد آن می پردازیم. مداد اتود از لحاظ فیزیکی ظاهری شبیه خودنویس و خودکار دارد.

فروش عمده لوازم تحریر

تاریخچه و مخترع مداد اتود

مداد نوکی اولیه به شکل امروزی نبودند، و با سرب ساخته می شدند. بعدها یعنی در سال 1565 شخصی به نام کانراد گیسنر که فردی اهل سوییس بود توانست مدادی را بسازد که به صورت دستی تنظیم می شد.
یعنی آنکه به طور دستی نوک مداد پایین آورده می شد تا بتوان نوک آن را تیز کرد. مدادهای اتود در آن زمان درب دار بودند. چند سال بعد مداد هایی طراحی شد که کاملا با شکل و روش قبلی فرق داشت. این مدادها دیگر دستی تنظیم نمی شدند و راحت تر از سری قبلی کار می کردند. اولین فردی که شروع به ساختن مدادهای اتود به سبک نو نمود شخصی به نام پاندورا در سال 1791 بود.
با تحول در دنیای تکنولوژی، بازار دنیای نوشت افزارهایی چون مداد اتود نیز تغییر یافته و به شکل امروزی ارتقا یافت.
در سال 1822 مداد اتودهای امروزی ساخته شده توسط سامپسون ماردان و جان ایزاک هاوکینز به ثبت رسید. کارخانه تولید این مدادها در سال 1837 که توسط ماردان تاسیس شده بود، در جنگ جهانی دوم بمباران و نابود شد. ماردان تصمیم گرفته بود که از تولید این مداد به تجارت و خرید و فروش بپردازد که در جنگ تمام مدادهای اتود آن از بین رفت.
بعدها در سال های 1822 تا 1874 ساخت تمام مدادهای اتود جهت پیشرفت ادامه یافت. با این حال در سال در سال 1877 اولین مدادهای نوکی با ساختار پیچ و دکمه ای برای فشار ساخته شد.
اما در سال 1915 فردی ژاپنی به نام توکوجی هایاکاوا مدادهای مکانیکی پیشرفته را ساخت و در شهرهایی نظیر توکیو و اوزاکا توسعه داد.
بعد از ساخت این مدادها در آمریکا نیز فردی به نام کارلس کیران، مدل های هایاکاوا را هر چه بیشتر توسعه و رواج داد.
در سال 1939 به بعد مدادهای مکانیکی با توجه به شماره و مدل تنوع بیشتری گرفتند. به طوریکه اولین مدادها در همان سال با سایز 0.9 ساخته شدند، و بعد از آن این مدادها در شماره های بیشتر و متنوع تری ارتقا یافتند.
از جمله این سایزها 0.3، 0.5، 0.7، 1.3، 1.4 هستند که هنوز هم این ابعاد مداد ساخته می شوند. ابعاد و مدل های این مدادها بر اساس ضخامت مغزها تعیین می گردد.
ساختار مدادهای اتود امروزی
امروزه مداد نوکی هایی که در بازار موجود هستند، شامل اجزای پیشرفته تری می باشند. بخش های مهم آنها شامل یک محفظه نگهدارنده مغز مداد، و همینطور دو یا سه فک که درون آنها برای هدایت مغزها به سمت پایین نوک مداد قرار داده شده اند.
عملکرد فک ها طوری است که وقتی به انتهای مداد فشار وارد می شود، فک ها حرکت کرده و مغز را به پایین نوک مداد هدایت می کند. این فک ها بعد از اتمام فشار دوباره به وسیله فنری که درون محفظه نگهدارنده مغز وجود دارد در جای اولیه خود قرار می گیرند.
انواع متداول مدادهای اتود امروزی
مدل مدادهای نوکی  امروزی طوری طراحی شده است که از شکستن نوک مداد جلوگیری می شود. نوک ها در اندازه های دو الی 5.6 میلی متری ساخته شده اند. برای مغزهایی با ضخامت زیاد نیازی به قرار دادن مغز در درون محفظه نیست.
اما اگر مغزها نازک باشد، می توان به تعداد دو الی سه عدد را درون محفظه مداد اتود قرار داد. امروزه مداد نوکی جزو پرفروش ترین محصولات نوشت افزاری هستند، و در اندازه و طرح و رنگ های متنوعی وجود دارند.
از بهترین برندهای معتبر در زمینه محصولات نوشت افزازی و مداد اتود می توان به مدل های استدلر، فابرکاستل ، پارسیکار ،اونر ، روترینگ ، ایمر و… اشاره کرد.
انواع مداد نوکی از لحاظ طراحی نیز شامل مداد نوکی پیچی، لرزشی، اتوماتیک، مداد اتود پاک کن دار، مداد اتود با دکمه فشاری کنار انگشت شصت و خودکار چند منظوره با مداد هستند.

فروش عمده لوازم تحریر

راهنمای خرید مداد اتود

اگر شما قصد خرید مداد اتودی را دارید باید جنسی را انتخاب کنید که با توجه به کیفیت و قیمتی که دارد ، بتوانید با آن بدون هیچ مشکلی به راحتی بنویسید.
ابتدا باید هدف خود را از خرید مداد اتود مشخص کنید، اگر فقط قصد نوشتن با آن را دارید، پس مدل هایی که برای طراحی هستند به کار شما نمی آید.
اینکه دارای چه طرز کار و ویژگی هایی است نیز می تواند در انتخاب شما تاثیر بگذارد. مثلا اگر از مداد اتود کلاسیک استفاده می کنید، یک فشار به انتهای آن مغز را به پایین می آورد، اما در سایر مدل ها ممکن است طراحی آنها با هم متفاوت باشد.
از سایر ویژگی ها که باید در هنگام خرید به آن دقت کرد، قیمت، جنس نوک مداد، امکانات، ضخامت نوک مداد، ظاهر و خوش دست بودن مداد می باشد.ا