مداد اتود یکی از ابزارهای نوشتن است، که دارای ویژگی‌های خاصی از جمله آنکه هسته یا مغز آن از گرافیت و رنگدانه جامد می‌باشد و دارای قابلیت تعویض است. در این مقاله قصد داریم به این ویژگی ها، کاربرد و مزایا و معایب آن پرداخته و نیز کمی تاریخچه آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.
مداد اتود یا مداد مکانیکی

مداد اتود که به اسامی زیادی از قبیل مداد مکانیکی، مداد فشاری، و مداد نوکی و حرکتی و لرزشی و غیره شهرت دارد، از مغز و هسته جامد گرافیتی و رنگدانه ای ساخته شده است. این نوع مداد ها در هر کشوری نام های مختلفی دارد. به طوریکه در ایالات متحده آمریکا، machenial pencil یا مداد مکانیکی، درانگلستان به propering pencil یا مداد حرکتی و در هندوستان، pen penci یا خودکار مداد معروف است.
یکی از ویژگی ها و مزایای خوب مداد اتود این است که نیاز به تراشیدن و تیز کردن ندارد، و از این لحاظ مقرون به صرفه بوده و برای طراحان و دانشجویان مناسب می باشد.
طرز کار مداد اتود به این صورت است که مغز درون آن توسط دکمه ای که به فنری متصل است، به تدریج بیرون می آید. مغزی مداد اتود در اندازه ها و ابعاد مختلف است، که متداول ترین آن پنج دهم و هفت دهم می باشد. این اندازه ها بر اساس نوع نرمی و سفتی نوک مداد مشخص می شود، که در ادامه این مقاله به شرح توضیحات کامل تری در مورد آن می پردازیم. مداد اتود از لحاظ فیزیکی ظاهری شبیه خودنویس و خودکار دارد.

تاریخچه و مخترع مداد اتود

مدادهای اتود و یا نوکی اولیه به شکل امروزی نبودند، و با سرب ساخته می شدند. بعدها یعنی در سال 1565 شخصی به نام کانراد گیسنر که فردی اهل سوییس بود توانست مدادی را بسازد که به صورت دستی تنظیم می شد.
یعنی آنکه به طور دستی نوک مداد پایین آورده می شد تا بتوان نوک آن را تیز کرد. مدادهای اتود در آن زمان درب دار بودند. چند سال بعد مداد هایی طراحی شد که کاملا با شکل و روش قبلی فرق داشت. این مدادها دیگر دستی تنظیم نمی شدند و راحت تر از سری قبلی کار می کردند. اولین فردی که شروع به ساختن مدادهای اتود به سبک نو نمود شخصی به نام پاندورا در سال 1791 بود.
با تحول در دنیای تکنولوژی، بازار دنیای نوشت افزارهایی چون مداد اتود نیز تغییر یافته و به شکل امروزی ارتقا یافت.
در سال 1822 مداد اتودهای امروزی ساخته شده توسط سامپسون ماردان و جان ایزاک هاوکینز به ثبت رسید. کارخانه تولید این مدادها در سال 1837 که توسط ماردان تاسیس شده بود، در جنگ جهانی دوم بمباران و نابود شد. ماردان تصمیم گرفته بود که از تولید این مداد به تجارت و خرید و فروش بپردازد که در جنگ تمام مدادهای اتود آن از بین رفت.
بعدها در سال های 1822 تا 1874 ساخت تمام مدادهای اتود جهت پیشرفت ادامه یافت. با این حال در سال در سال 1877 اولین مدادهای نوکی با ساختار پیچ و دکمه ای برای فشار ساخته شد.
اما در سال 1915 فردی ژاپنی به نام توکوجی هایاکاوا مدادهای مکانیکی پیشرفته را ساخت و در شهرهایی نظیر توکیو و اوزاکا توسعه داد.
بعد از ساخت این مدادها در آمریکا نیز فردی به نام کارلس کیران، مدل های هایاکاوا را هر چه بیشتر توسعه و رواج داد.
در سال 1939 به بعد مدادهای مکانیکی با توجه به شماره و مدل تنوع بیشتری گرفتند. به طوریکه اولین مدادها در همان سال با سایز 0.9 ساخته شدند، و بعد از آن این مدادها در شماره های بیشتر و متنوع تری ارتقا یافتند.
از جمله این سایزها 0.3، 0.5، 0.7، 1.3، 1.4 هستند که هنوز هم این ابعاد مداد ساخته می شوند. ابعاد و مدل های این مدادها بر اساس ضخامت مغزها تعیین می گردد.
ساختار مدادهای اتود امروزی
امروزه مدادهای اتودی که در بازار موجود هستند، شامل اجزای پیشرفته تری می باشند. بخش های مهم آنها شامل یک محفظه نگهدارنده مغز مداد، و همینطور دو یا سه فک که درون آنها برای هدایت مغزها به سمت پایین نوک مداد قرار داده شده اند.
عملکرد فک ها طوری است که وقتی به انتهای مداد فشار وارد می شود، فک ها حرکت کرده و مغز را به پایین نوک مداد هدایت می کند. این فک ها بعد از اتمام فشار دوباره به وسیله فنری که درون محفظه نگهدارنده مغز وجود دارد در جای اولیه خود قرار می گیرند.
انواع متداول مدادهای اتود امروزی
مدل مدادهای اتود امروزی طوری طراحی شده است که از شکستن نوک مداد جلوگیری می شود. نوک ها در اندازه های دو الی 5.6 میلی متری ساخته شده اند. برای مغزهایی با ضخامت زیاد نیازی به قرار دادن مغز در درون محفظه نیست.
اما اگر مغزها نازک باشد، می توان به تعداد دو الی سه عدد را درون محفظه مداد اتود قرار داد. امروزه مدادهای اتود جزو پرفروش ترین محصولات نوشت افزاری هستند، و در اندازه و طرح و رنگ های متنوعی وجود دارند.
از بهترین برندهای معتبر در زمینه محصولات نوشت افزازی و مداد اتود می توان به مدل های پارسیکار ، ایمر، سی بی اس و لانتو اشاره کرد.
انواع مداد اتود از لحاظ طراحی نیز شامل مداد نوکی پیچی، لرزشی، اتوماتیک، مداد اتود پاک کن دار، مداد اتود با دکمه فشاری کنار انگشت شصت و خودکار چند منظوره با مداد هستند.

راهنمای خرید مداد اتود

اگر شما قصد خرید مداد اتودی را دارید باید جنسی را انتخاب کنید که با توجه به کیفیت و قیمتی که دارد ، بتوانید با آن بدون هیچ مشکلی به راحتی بنویسید.
ابتدا باید هدف خود را از خرید مداد اتود مشخص کنید، اگر فقط قصد نوشتن با آن را دارید، پس مدل هایی که برای طراحی هستند به کار شما نمی آید.
اینکه دارای چه طرز کار و ویژگی هایی است نیز می تواند در انتخاب شما تاثیر بگذارد. مثلا اگر از مداد اتود کلاسیک استفاده می کنید، یک فشار به انتهای آن مغز را به پایین می آورد، اما در سایر مدل ها ممکن است طراحی آنها با هم متفاوت باشد.
از سایر ویژگی ها که باید در هنگام خرید به آن دقت کرد، قیمت، جنس نوک مداد، امکانات، ضخامت نوک مداد، ظاهر و خوش دست بودن مداد می باشد.