شب های قدر

شب های قدر

ایام خاصی از سال هستند که به لحاظ معنوی از ارزش بالایی برخوردارند، به بطوریکه احترام و مقام انسانی را می توان با غنیمت شمردن در این شب‌ها و روزها درک کرده و با پرداختن به اعمال و عبادات مخصوص آن روح انسانی خود را صیقل داده و قدر و منزلت خود را بالا ببریم. این ایام و شب‌ها که در آستانه نزدیک شدن به آن هستیم چیزی جز لیالی قدر و ایام شهادت حضرت علی (ع) نیست که فرصتی بسیار خوبی برای جلا دادن به روح است. در این مقاله می خواهیم تا شما را تا حدودی با شناخت و اهمیت این شب‌ها آشنا کنیم. ابتدا به شخصیت  متعالی حضرت علی می پردازیم که نمونه یک انسان کامل برای رشد و تعالی هر فردی در زندگی می باشد.

شهادت حضرت علی و لیله‌القدر

حضرت علی نمونه کاملی از یک انسان برجسته  با روحی متعالی و عالیقدر است. این امام بزرگوار در روز نوزدهم ماه مبارک رمضان با ضربت شمشیری از ابن‌ملجم مرادی که برای کشتن امام به کوفه آمده بود در بستر مرگ دست و پنجه نرم کرد تا اینکه در روز بیست و یکم ماه رمضان دعوت حق را لبیک گفت و شربت شهادت را نوشید.

امام علی (ع) با صفات و خصایل اخلاقی و انسانی بالا  می تواند چراغ راه کسانی باشد که به دنبال کمال و حقیقت هستند. چه بسیار خوب است که در این شب های قدر به درون خود نگاهی کنیم و خود را از هر چه که مارا از اصلمون پاک کنیم، و اخلاق و شخصیت آن حضرت را در زندگی خود الگو کنیم.

در آیین اسلام شب قدر باارزش‌ترین و برترین شب در طول سال است. بنابراین در این شب می توان با شب زنده داری و آمرزش از گناهان به خدای خود نزدیک تر شویم و به هدف والای آفرینش که برای آن خلق شده ایم تفکر کرده و دل را از هرچه بدی شستشو دهیم.

با این‌حال شخصیت حضرت علی نیز  می تواند الگوی خوبی برای رسیدن به این هدف برای ما باشد. امامی که با بزرگواری و خصایل انسانی خود چراغ راه کسانی است که به دنبال حقیقت زندگی هستند،  و هنوز با گذشت سالیانی از زندگانی این حضرت در این دنیا هنوز هم می توان روش این امام همام را برای زندگی سعادتمندانه و عالی برای خود پیاده کرد و از آن درس گرفت.

نمونه ای از صفات برجسته حضرت علی (ع) که پیامبر بسیار آنها را می ستود و تحسین می کرد.

از بارزترین صفات و فضیلت های اخلاقی امام علی  (ع)  می توان به گذشت و بخشندگی آن حضرت اشاره کرد. همچنین از لحاظ پیامبر  هفت خصلت در آن حضرت است که هیچ‌کسی او را ندارد و اور هم داشته باشد امام علی قله است و او دامنه می باشد و هیچگاه به او نمی رسد.
این هفت ویژگی شامل عدالت علوی که آن حضرت داشت، وفاداری، بصیرت قضاوت، رسیدگی به درد مردم و عدم تبعیض بین آنها و از مقربان خدا می باشد.
از لحاظ پیامبر امر خدا در نزد این امام در همه حال و همه جا مهم‌ترین چیز بود. حضرت علی علیه السلام اولین شخصی بود که به پیامبر ایمان آورد و به دین اسلام گروید. در خانه خدا به دنیا آمد و از نظر پیامبر این بالاترین ایمان است.

فروش عمده لوازم تحریر

ارزش شب قدر

در ابتدا باید معنای بدانیم که قدر به معنای اندازه گیری است، و از لحاظ قران از  اینکه این شب ها به قدر نام گذاری شده به دلیل اهمیت و ارزش آن است. زیرا که جزئیات امور تمامی مخلوقات خدا در آن شب تعیین و مشخص می شود. به طور واضح تر اگر بخواهیم جزئی‌تر موضوع را بررسی کنیم، هر آنچه را که برای انسان در طول یک سال آینده اتفاق می افتد از قبیل حوادث طبیعی، سعادت و شقاوت و رزق و روزی، رابطه انسان با سایر کائنات و غیره، همه در این شب مشخص می گردد.
بنابراین بهتر است تا در این شب‌ها کمی با خود خلوت کرده و اعمال و رفتار گذشته خود را مورد بررسی قرار دهیم، که در کجا قرار داشته و می خواهیم به کجا برویم؟!

شب قدر فرصتی است تا خوبی‌ها را جایگزین بدی‌ها کرده و صلح و صفا را جایگزین اختلافات و تفرقه‌ها کنیم.  همچنین بسیار خوب است اگر به ارزش و کارهای خود تفکر کنیم و هر آنچه که ما را از هدف اصلی‌مان که رشد و تعالی است دور می کند را از میان برداریم.

ارزش لیالی قدر به قدری است که به گفته قرآن از هزار شب بهتر است، و عبادت در این شب به اندازه هزاران شب می باشد. از ارزش های دیگر این شب‌ها می توان به نزول قران اشاره کرد، که در آن قرآن به یکباره بر پیامبر نازل شده است. همچنین پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص) به نزول روح و ملائک در این شب‌ها نیز  اشاره می کند، شبی که ملائک به زمین می آیند، و بر بندگان خدا درود و سلام می فرستند.

شب قدر قلب رمضان است، به بطوریکه امام صادق در اینباره فرموده است که در این شب از کتاب خدا استفاده می شود که شماره ماه های سال نزد خداوند دوازده سال است، و سرآمد ماه ها‌ رمضان  است و لیالی قدر قلب آن است. هر کسی که شب قدر را احیا کند و ارزش آن را بدارد تمامی گناهانش آمرزیده می شود و باطنش با صفا می گردد.

اعمال پر فضیلت در شب قدر

غسل کردن که مقارن با غروب آفتاب است.
خواندن نماز دو رکعتی که بعد از حمد هفت مرتبه سوره توحید را خوانده و بعد از نماز هم هفتاد مرتبه استغفرالله و اتوب الیه گفته می شود.
قرآن بر سر گرفتن و توسل به چهارده معصوم
خواندن زیارت امام حسین علیه السلام
احیا داشتن (شب زنده داری و بیدار ماندن و عبادت کردن)
خواندن نماز صد رکعتی
دعای امام زین‌العابدین که در مفاتیح الجنان آمده و مخصوص این شبها می باشد
خواندن دعای جوشن کبیر
طلب آمرزش و بخشش از خدای متعال
ذکر گفتن و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)

فروشگاه اینترنتی مدرن آفیس را از دعا های پر فیضیتان مرحوم نفرمایید .