فروش عمده لوازم تحریر

چرا روانشناسی رنگ مهم است؟

رنگ یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر زندگی انسان هاست و نقش اساسی در ارتباط میان انسان و محیط اطراف ایفا میکند. با توجه به تاثیراتی که رنگ ها بر مغزتان دارند، در کنترل فرآیند انتخاب و تصمیم گیری در حوزه های مختلف اجتمایی مانند دنیای تجارت و بازاریابی از مقوله های روانشناسی رنگ هاست . می توان از رنگ ها به عنوان عامل کمکی در درمانبیماری های مختلف، ایجاد تغییرات مثبت در فکر، جسم و ذهن ،تنظیم اهداف شغلی با کاهش استرتس شغلی و ارتقاء مهارت های ارتباطی استفاده کرد.

روانشناسی رنگ های سرد

این رنگ ها عموما باعث ایجاد آرامش در افراد می شود.

رنگ سبز

از ویژگی های رنگ سبز آرامش بخشی آن است. به همین دلیل از این رنگ در بیمارستان ها بسیار استفاده می شود و از پرکاربردترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون است. از ویژگی های درمانی این رنگ ها می توان به از بین بردن تنش، افزایش هضم، بهبود تعادل توانایی ها، حفظ صلح و آرامش درونی و غلبه بر سکته است.

رنگ آبی

این رنگ باعث ایجاد آرامش، صلح، اعتماد، بهرهوری و منطق است.این رنگ به دلیل آرامش بخشی در طراحی اتاق خواب ها بسیار استفادهمی شود. این رنگ باعث کاهش اشتها و القا کننده امنیت است.

رنگ بنفش

این رنگ را نماد دانایی و احترام می دانند. این رنگ باعث ایجاد حس خلاقیت و افزایش مهارت های حل مسئله می شود.از این رنگ برای درمان میگرن، بیماری قلبی عروقی و بهبود عملکرد سیستم عصبی استفاده می شود.

رنگ درمانی و کاربرد آن

اثرات روحی و روانی رنگ ها از دیرباز مورد توجه متخصصین بوده است، به طوری که هم اکنون مشخص شده است که استفاده نامناسب از رنگ ها در اماکن شهری و محیط اطراف انسان، سبب بروز آسیب های روحی در افراد می شود. رنگ ها به دلیل تاثیری که بر اعصاب بینایی می گذارد موجب برانگیختگی افراد می شود. هر رنگ تاثیر منحصر به فرد خودش را بر افراد می گذارد و در ایجاد روحیه مثبت در بیماران تاثیرات بسزایی می گذارد.

روانشناسی رنگ های گرم

این رنگ ها شامل رنگ قرمز، زرد و نارنجی می باشد. این موج رنگ در بخشی سبب آرامش و در بخشی دیگر سبب عصبانیت و پرخاشگری می شود. این رنگ ها اشتها آور هستند و به همین دلیل در اکثر رستوران ها از این رنگ ها استفاده می شود.

رنگ قرمز

این رنگ تحریک کننده است و سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود . این رنگ نماد هیجان، عشق، شور و نشاط و صمیمیت است.افراد فعال و پر جنب و جوش معمولا طرفدار این رنگ هستند.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی رنگ خوش بینی و مثبت اندیشی است و استفاده فراوان از آن احتیاط را در افراد بر می انگیزد.نارنجی دوستان افرادی اجتماعی، خوش اخلاق،صادق و فداکارند. این رنگ در جهت حفظ انرژی، افزایش اشتها، کمک به بهبودی و حفظ سلامت بدن استفاده می شود.

رنگ زرد

رنگ زرد، رنگ روشنی شادی است. باعث افزایش تمرکز و افزایش متابولیسم بدن می شود. این رنگ کمتر از رنگ های دیگر افراد را به خود جذب می کند و مردم در اتاق های زرد رنگ بیشتر عصبانی می شودن. افراد علاقه مند به رنگ زرد بلند پرواز و عاشق پیشرفت هستند و همواره در تلاش و تکاپو می باشند.این افراد، افراد اجتماعی و شوخ طبع اند و مردم جذب آن ها می شوند.رنگ زرد برای افزایش اعتماد به نفس، فعالیت سیستم عصبی و سیستم گوارش و بهبود تفکر منطقی مفید است.