انواع ریبون

مقدمه

چاپگر برچسب یا لیبل پرینتر یک چاپگر کامپیوتری می باشد که عمل چاپ بر روی انواع لیبل های برچسب دار یا کارت های تگ را انجام می دهد.

دستگاه چاپگر لیبل که خود به طور مجزا دارای صفحه کلید و نمایشگر می باشد و احتیاجی به اتصال به کامپیوتر ندارد را لیبل ساز می نامند.

چاپگر لیبل نوع انتقال حرارتی، برای انجام فرآیند چاپ به صورت دائمی، از حرارت برای انتقال جوهر از ریبون به برچسب استفاده می کند. بعضی از چاپگر های انتقال حرارت قادر به چاپ حرارتی مستقیم با استفاده از کاغذ های مخصوص نیز هستند.

بسته به نوع لیبل مورد نیاز از انواع ریبون های مختلفی استفاده می شود. چاپگر برچسب با سایر چاپگر های معمولی متفاوت است.

زیرا نیاز به مکانیزم های خاصی برای تغذیه کاغذ دارند تا استوک های رولی یا صفحات برش خورده را مورد استفاده قرار دهند. لیبل پرینتر ها از کاربرد های وسیعی برخوردار هستند. این کاربرد ها شامل مدیریت زنجیره ای عرضه، چاپ قیمت فروش کالا، لیبل های مشخصات بسته بندی، چاپ نمونه های خون و سایر مواد آزمایشگاهی و همچنین مدیریت دارایی های ثابت می باشند.

فروش عمده لوازم تحریر
بسته به نوع لیبل مورد نیاز از انواع ریبون های مختلفی استفاده می شود.

انواع ریبون

در صورتی که قصد دارید اقدام به چاپ لیبل کنید، علاوه بر دستگاه چاپگر انتقال حرارتی به ریبون هم نیاز خواهید داشت. ریبون، جوهری می باشد که به صورت رولی تهیه و ساخته شده است. این محصول با پاشش و اعمال حرارت مناسب، طرح مورد نظر شما را بر روی انواع لیبل چاپ می کند. هنگام خرید انواع ریبون باید نهایت دقت خود را داشته باشید، چرا که برای چاپ بر روی هر نوع لیبل از ریبون مخصوصی استفاده می شود. ریبون ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.

 • ریبون روکش دار بیرونیCoated Side Out یا CSO: ریبون نوع روکش دار بیرونی، نوارهای چاپی انتقال حرارتی می باشد که روکش جوهر آن رو به بیرون قرار گرفته است. چاپگر های لیبل زن انتقال حرارتی Zebra معمولا از این مدل ریبون استفاده می کنند. برای قرار دادن صحیح این مدل از انواع ریبون در چاپگر باید آن را از قسمت پایین باز کرده و در دستگاه چاپ لیبل قرار دهید.

 • ریبون روکش دار درونیCoated Side In یا CSI: ریبون نوع داخلی، همان طور که از نامش مشخص است، محل قرارگیری جوهر آن رو به داخل می باشد. چاپگرهای انتقال حرارتی دیتا مکس و ساتو از ریبون های روکش دار درونی CSI استفاده می کنند. برای قرار دادن صحیح این نوع ریبون در چاپگر انتقال حرارتی، آن را از قسمت بالا باز کرده و در دستگاه چاپگر خود قرار دهید.

منظور از درون و بیرون، محل قرار گیری پوشش جوهر بر روی ریبون ها می باشد. این مطلب در هنگام خرید انواع ریبون بسیار مهم است. زیرا ممکن است ریبون خریداری شده چپ گرد ولی دستگاه چاپگر انتقال حرارتی شما راست گرد باشد. بیشتر چاپگرهای انتقال حرارتی موجود در بازار فقط قادر هستند از یک سبک چرخشی استفاده نمایند.

فروش عمده لوازم تحریر
ریبون، جوهری می باشد که به صورت رولی تهیه و ساخته شده است.

نحوه تشخیص روکش دار درونی و بیرونی

خرید انواع ریبون با توجه به تنوع محصولات در بازار کار دشواری است. برای انتخاب بهتر جهت خرید ریبون، باید از انواع ریبون ها و نحوه ی عملکرد آن ها آگاهی کامل داشته باشیم. در واقع ریبون جوهر مخصوصی می باشد که عملیات چاپ توسط آن بر روی برچسب ها و لیبل ها انجام می گیرد. ریبون ها در ظاهر شبیه به یکدیگر هستند اما تفاوت هایی فاحشی در مواد سازنده ی آن ها وجود دارند که تفاوت های فراوانی در کارایی و قیمت انواع ریبون‌ ایجاد می کنند.

با استفاده از این تست قادر به تشخیص نوع ریبون از جهت چرخش راست گرد یا برعکس می باشید. یک تکه نوار چسب را به قسمت خارجی رول ریبون خود بچسبانید. پس از چند ثانیه، نوار چسب را جدا کنید. اگر جوهر به آن چسبیده بود، شما یک ریبون خارجی یا CSO در اختیار دارید. اگر چسب نواری کنده شده فاقد جوهر بود از ریبون نوع داخلی یا CSI استفاده می کنید. در هنگام خرید انواع ریبون باید دقت کنید که ریبون های بی کیفیت به چاپگر لیبل انتقال حرارتی شما آسیب می رسانند. همه چیز در مورد طول و عرض ریبون را براساس میزان نیاز خود انتخاب کنید. برای خرید محصول با کیفیت پیشنهاد می‌شود که ریبون را در برابر نور بگیرید و میزان ضخامت آن را بسنجید. البته گفتنی است که سایر ویژگی های انواع ریبون پس از استفاده و چاپ مشخص می شود و قبل از آن  قابل سنجش نیست.

فروش عمده لوازم تحریر

انواع چاپگر لیبل

طیف گسترده ای از مواد بر چسبی، مانند کاغذ و مواد پلیمر مصنوعی پلاستیکی جهت چاپ لیبل ها استفاده می شوند. چندین نوع از مکانیزم های مختلف چاپ وجود دارند. مکانیزم هایی مانند لیزری و تماسی که با استفاده از انواع ریبون و کاغذ های حرارتی، به وفور در این نوع صنعت چاپ استفاده می‌شوند. اما معمولا استفاده از مکانیزم های چاپ حرارتی متداول تر می باشند.

• پرینتر نوع حرارتی مستقیم، از کاغذهایی که حساس به حرارت می باشند استفاده می کند. چیزی شبیه به کاغذهای حرارتی دستگاه های فکس. لیبل های حرارتی مستقیم با گذشت زمان به مرور کمرنگ تر می شوند. اگر در معرض گرما و نور مستقیم خورشید یا حتی بخارات شیمیایی قرار گیرند عمر آن ها کوتاه تر می شود. از این رو لیبل های چاپ شده با استفاده از مکانیزم حرارتی مستقیم معمولا برای کاربری های کوتاه مدت، مانند برچسب های حمل و نقل و رسید های پرداخت استفاده می گردند.

• پرینتر انتقال حرارتی جهت انجام چاپ به صورت دائمی و با استفاده از حرارت جوهر را از ریبون بر روی لیبل انتقال می دهد.

فروش عمده لوازم تحریر
اگر قصد دارید که یک عکس با کیفیت را چاپ کنید باید از ریبون های چهار رنگ استفاده کنید.

از انواع ریبون های مختلف با کاربرد های متفاوتی جهت استفاده در چاپگر های انتقال حرارتی استفاده می شود. این نوع از ریبون که پر استفاده ترین انواع ریبون می باشد، مقاومت کمی در برابر لکه از خود نشان می دهد. این محصول برای چاپ لیبل های کاغذی نوع مات و نیمه براق بسیار مناسب است. ریبون وکس، اقتصادی ترین و مقرون به صرفه ترین انواع ریبون جهت مصارف در کسب و کار ها می باشد. این نوع ریبون برای استفاده در مشاغلی مانند حمل و نقل و یا برچسب کالا های فروشگاهی بسیار ایده آل است. به دلیل برخورداری از ترکیب کامل وکس نیاز به دمای ذوب بسیار کمتری نسبت به سایر مدل ها دارد. در نتیجه عملیات چاپ بسیار سبک تر می شود. هزینه ی تمام شده چاپ با در نظر گرفتن ماندگاری آن در ریبون وکس بسیار منطقی و مقرون به صرفه می باشد. از ویژگی های ریبون وکس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ریبون وکس یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین انواع ریبون در چاپ انتقال حرارتی محسوب می شود.
 • این نوع ریبون برای چاپ لیبل های کاغذی توصیه می شود.
 • ریبون وکس جهت چاپ لیبل های چسب دار نیز توصیه می گردد.
 • این محصول از عمر و دوام مناسبی در چاپ برخوردار می باشد.
 • فرآیند چاپ با ریبون وکس از قیمت تمام شده ی مناسبی برخوردار است و برای کسب و کار های پرمصرف بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 • این مدل از انواع ریبون برای مصارف حمل و نقل، قفسه ی کالا های فروشگاهی و انبار ها بسیار مناسب است.
 • ریبون وکس برای مصارف موقت بسیار مناسب و کاربردی می باشد.
فروش عمده لوازم تحریر
این محصول در برابر حرارت، رطوبت و آسیب های فیزیکی مانند خراشیدگی و سایش از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

ریبون وکس رزین از انواع ریبون هایی می باشد که در برابر لکه بسیار مقاوم است و جهت استفاده بر روی کاغذهای نیمه براق و براق و به خصوص برخی از لیبل های ساخته شده از مواد مصنوعی بسیار مناسب است. یکی از انواع ریبون انتقال حرارتی، وکس رزین می باشد که از دوام بیشتری نسبت به ریبون وکس برخوردار است. این نوع ریبون از چاپ مقاومتری در برابر خراش، سایش و رطوبت برخوردار است. این محصول تصاویری با وضوح مناسبی را بر روی طیف گسترده و متنوعی از انواع مواد ایجاد می کند. استفاده از این نوع ریبون جهت چاپ برچسب های متالایز، کاغذی و pvc می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد. از ویژگی های ریبون وکس رزین می توان موارد زیر را نام برد.

 • ریبون وکس رزین برای چاپ برچسب های متالایز و ضد آب بسیار ایده آل می باشد.
 • این محصول در برابر حرارت، رطوبت و آسیب های فیزیکی مانند خراشیدگی و سایش از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.
 • ریبون وکس رزین یکی از مقرون به صرفه ترین انواع ریبون محسوب می شود.
 • این محصول برای مصارف چاپ لیبل های بارکد، دارو و امور حمل و نقل بسیار مناسب می باشد.
 • این محصول از عمر و ماندگاری مناسبی برخوردار است.
فروش عمده لوازم تحریر
از این نوع ریبون جهت چاپ برچسب های متالایز، کاغذی و pvc می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد.

این محصول در برابر ایجاد خراش و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است. ریبون رزین برای چاپ بر روی لیبل هایی که دارای روکش مصنوعی می باشند بسیار مناسب است. ریبون های تمام رزین یکی از انواع انتقال حرارتی ریبون می باشد که از رزین خالص ساخته شده اند. این ریبون  برای ذوب نیاز به دمای بسیار بالا دارد و در سطح ماده ای که روی آن چاپ گردیده، حل می شود. در نتیجه از دوام فوق العاده بالایی برخوردار است. ریبون رزین قابلیت چاپ بر روی بسیاری از لیبل های موجود مانند پی وی سی، متالایز و یا تایوک را دارد. این محصول از ویژگی های زیر برخوردار است.

 • ریبون های تمام رزین از قیمت بالایی نسبت به انواع ریبون های دیگر برخوردار است.
 • این محصول جهت استفاده در مصارف چاپ که از لیبل غیر کاغذی استفاده می شود بسیار ایده آل است.
 • ریبون رزین از بادوام ترین انواع ریبون می باشد.
 • عملیات چاپ با استفاده از ریبون رزین برای مصارف پزشکی، شیمیایی، خودرو یا بسته بندی بسیار مناسب است.
 • چاپ توسط ریبون رزین از ماندگاری و عمر طولانی برخوردار است.
 • ریبون رزین در برابر اشعه UV، تغییرات حرارتی بالا، رطوبت و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.

ریبون سوپر رزین Super Resin

ریبون سوپر رزین یکی از مقاوم ترین انواع ریبون می باشد که بسیار معروف است. از این نوع ریبون به طور معمول برای چاپ با کیفیت بسیار بالای برچسب های اموال و لیبل های پی وی سی به دلیل ماندگاری و مقاومت بسیار بالا در آسیب های فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های ریبون سوپر رزین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ریبون های سوپر رزین از مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شوینده برخوردار هستند.
 • یکی از با دوام ترین انواع ریبون ساخته شده، ریبون سوپر رزین می باشد.
 • ریبون های سوپر رزین از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند.
 • این محصول برای چاپ لیبل های اموال در ادارات و ارگان ها بسیار مناسب می باشد.
فروش عمده لوازم تحریر
ریبون سوپر رزین یکی از مقاوم ترین انواع ریبون می باشد.

ریبون تاریخ زن Hot Stamp Ribbon

نام دیگر ریبون های تاریخ زن ،ریبون هات استمپ می باشد. این نوع از ریبون تاریخ زن جزء ریبون های حرارتی هستند. این ریبون ها از انتقال حرارت از هد دستگاه عملیات چاپ را انجام می دهند. از این نوع ریبون جهت چاپ بر روی انواع ظروف و بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. از ریبون تاریخ زن جهت چاپ مشخصات تولید بر روی تخم مرغ ها استفاده می گردد. این نوع ریبون ها از مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی برخوردار هستند.

انواع ریبون
باید در هنگام خرید به اندازه ی هسته چاپگر خود توجه کنید تا ریبون مناسب با آن را تهیه کنید.

همه چیز در مورد طول و عرض ریبون

با توجه به دستگاه چاپ لیبلی که در اختیار داریم و نوع چاپ مورد نظر باید کارایی انواع ریبون ها‌ را بشناسیم تا قادر به چاپ لیبل با بهترین کیفیت و ماندگاری بالا باشیم. ریبون انتقال حرارتی ورقه ی پلاستیکی می باشد که لایه ای جوهر بر روی آن قرار گرفته است. این ورقه به دور هسته یا Core که از جنس پلاستیک یا کاغذ فشرده است پیچیده می‌ شود. ریبون های موجود در بازار معمولا در اندازه های هسته ی 1 و 2 اینچ موجود می باشند. از ریبون با اندازه ی 1 اینچ بیش‌تر استفاده می شود. در انتخاب اندازه و کارایی انواع ریبون های انتقال حرارتی، باید به چند معیار مهم توجه گردد.

 • عرض ریبون انتقال حرارتی: همیشه باید نزدیکترین سایز عرض ریبون را به برچسب لیبل خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید لیبل PVC با عرض 6 سانتی متر چاپ کنید، باید از یک ریبون با عرض 8 سانتی متر استفاده کنید. در صورت استفاده از ریبون های انتقال حرارتی با عرض بیشتر جوهر قسمت های استفاده نشده بر روی نوار ریبون هدر می رود. این مسئله باعث افزایش هزینه ی چاپ می شود.
 • طول ریبون انتقال حرارتی: در مورد طول ریبون انتقال حرارتی باید به میزان مصرف و نوع فعالیت، اعم از صنعتی یا معمولی توجه گردد و سپس می توانید برای خرید ریبون در اندازه ی مورد نظر تصمیم گیری کنید. طبیعتا برای مصارف صنعتی به دلیل میزان چاپ زیاد، خرید ریبون در طول های بالا به صرفه تر می باشد.
 • اندازه هسته ریبون انتقال حرارتی: نوع استاندارد برای هسته ریبون انتقال حرارتی، 1 اینچ می باشد که معادل تقریبی 3 سانتی متر است. اما ممکن است چاپگر مورد استفاده ی شما بر اساس اندازه ی هسته کوچکتری ساخته شده باشد. باید در هنگام خرید به اندازه ی هسته چاپگر خود توجه کنید تا ریبون مناسب با آن را تهیه کنید.
فروش عمده لوازم تحریر
هر ریبون بسته به میزان طول آن ظرفیت متفاوت و محدودی از تعداد چاپ را به همراه دارد.

همه چیز در مورد ریبون

 • ریبون تمام رنگ یا تک رنگ: اول از همه باید توجه داشته باشیم که چاپ مورد نظر از چه کیفیتی برخوردار باشد. اگر قصد دارید که یک عکس با کیفیت را چاپ کنید باید از ریبون های چهار رنگ استفاده کنید. دستگاه چاپ با استفاده از این چهار رنگ سایر رنگ ها ی مورد نیاز در چاپ را تولید می کند. اگر قصد چاپ متن یا تصویر به صورت تک رنگ دارید می توانید از نوع تک رنگ استفاده کنید.
 • امنیت و حفاظت: وجود حرف O در ریبون ‎ها به این معنا می باشد که محصول مورد نظر دارای یک پوشش محافظتی است. که عمر چاپ را افزایش می دهد. این پوشش محافظ لیبل های چاپ شده را در مقابل دستکاری محافظت می کند.
 • تعداد لیبل ها برای چاپ: یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید ریبون چاپ لیبل اهمیت دارد، این است که بدانیم تعداد لیبل هایی که قرار است چاپ کنیم حدودا چه تعدادی است. هر ریبون بسته به میزان طول آن ظرفیت متفاوت و محدودی از تعداد چاپ را به همراه دارد. در حقیقت هر کدام تعداد مشخصی لیبل را می تواند چاپ کند. هرچه طول ریبون بیشتر باشد، هزینه ی تمام شده چاپ نیز کمتر می شود.

نوع چاپگر: برای برخورداری از بهترین چاپ، باید از انواع ریبون های با کیفیت و برند های تولید کننده ی معتبر استفاده کنید. هر کدام از چاپگر های لیبل انتقال حرارتی لیستی از نام ها و برند های سازگار با خود را به همراه دارند.

فروش عمده لوازم تحریر
برای برخورداری از بهترین چاپ، باید از انواع ریبون های با کیفیت و برند های تولید کننده ی معتبر استفاده کنید.

جمع بندی

براي اينكه بتوانيد بر روي انواع برچسب اقدام به چاپ كنيد بايد از جوهر مخصوص این کار که اصطلاحا ریبون نام دارد، استفاده نمایید. همچنين براي هر نوع ليبل، ريبون مخصوص به آن وجود دارد تا بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری را به ارمغان بیاورد. ریبون ها از نظر شکل ظاهری یکسان هستند. ولی با توجه به مواد تشکیل دهنده ی آن ها دارای کاربردهای متفاوتی می باشند. این امر موجب اختلاف قیمت آن ها می‌گردد. با در نظر گرفتن میزان چاپ، ماندگاري، کیفیت و یا قیمت، ریبون ها انواع مختلفی دارند. پس بايد اطلاعات کاملی در خصوص انتخاب ريبون مناسب داشته باشيد. قیمت انواع ریبون ها بسته به جنس و ابعادشان با یکدیگر متفاوت است. در میان ریبون ها، ریبون کاغذی ارزان ترین ریبون و ریبون سوپر رزین گران ترین انواع ریبون می باشد. همچنین اندازه و متراژ ریبون بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد.